دوربین مدار بسته مخصوص ضد انفجار

دوربین مدار بسته ضد انفجار

دوربین مدار بسته ضد انفجار

با توجه به این مسئله که برای برقراری امنیت و آرامش بیش از حد نیاز کاربران به سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته افزایش پیدا کرده است، تولید انواع مختلفی از دوربین های حفاظتی امری بدیهی میباشد و دوربین مداربسته ضد انفجار یک دسته از این مدل دوربینهای خاص هستند که در این مقاله آموزشی در مورد آن صحبت می کنیم.

شرکت های بزرگ و معتبر جهانی هر روزه در تلاش این امر هستند که دوربین های مدار بسته متفاوتی با قابلیت ها و امکانات ویژه ای طراحی و تولید کنند تا در شرایط محیطی مختلف بتوانند نیاز کاربر را برطرف سازند. دوربین مدار بسته ضد انفجار یکی از تولیدات دوربین در زمینه سیستم‌های امنیتی است که کمک بسیار زیادی به کاربران کرده است.

در این مقاله ما به طور کامل این دوربین مدار بسته را به شما معرفی میکنیم. با ما همراه باشید.

دوربین مداربسته مخصوص سکوهای نفتی

دوربین مداربسته مخصوص سکوهای نفتی

دوربین ضد انفجار در کجا کاربرد دارد؟

دوربین های مدار بسته معمولاً برای برقراری امنیت در منازل و محیط های کار مانند مغازه و فروشگاه ها استفاده نمی شود بلکه از این وسیله کاربردی در مکان های پرخطر ای همچون معادن، پالایشگاه ها و … نیز استفاده می شود.

استفاده از دوربین مدار بسته در این اماکن با سایر مکان ها کاملا متفاوت است. به دلیل وجود خطر و انفجار باید در همچین اماکنی از دوربین های Anti EXP استفاده کرد.

به دلیل وجود خطر آتش و انفجار ناشی از نشت گاز و یا انفجار دینامیت و یا دلایلی از این قبیل باید در مکان هایی که بالقوه در معرض اینگونه از خطر ها هستند از دوربین مدار بسته ضد انفجار استفاده کرد.

دوربین ضد انفجار یا ضد آتش چیست؟

به دلیل اینکه دوربین های مدار بسته ضد انفجار و یا ضد آتش را در محیط های پرخطر نصب می کنند باید این دسته از دوربین ها از تمام نهاز بسیار مقاوم باشند. امکان نصب این گونه از دوربین های مدار بسته در کنار ساختمان هایی که نزدیک اقیانوس های بزرگ نیز هستند وجود دارد به همین دلیل باید شرایط دوربین ها را نسبت به زنگ زدگی و تغییرات آب و هوایی نیز بررسی کنیم تا به مرور زمان و با توجه به شرایط آب و هوا دچار مشکل نشوند.

دوربین های Anti EXP معمولا از فولاد ضد زنگ 304 یا 316 و با توجه به استانداردهای CNS ساخته شده اند و برد تمامی این دوربین ها بین IP66 تا IP67 می باشد. همچنین داخل دوربین های مدار بسته ضد آتش سوزی از گونه ای خاص می باشند که از مواد ضد آتش ساخته شده است و حتی برای سیم کشی دوربین مداربسته های مقاوم در برابر آتش و حرارت نیز استانداردهای ویژه و منحصربفردی تهیه شده است.

یکی دیگر از نکات مهم در ساخت دوربین های مدار بسته مقاوم در برابر انفجار این است که سیم رابط دوربین مدار بسته نیز باید بررسی شود تا در صورت افتادن دوربین مدار بسته در آتش تا حد ممکن سیم ها از خود دود سمی تولید نکنند برای همین است که سیم کشی دوربین مداربسته در این نوع خاص بسیار حائز اهمیت می باشد.

دوربین مداربسته ضد انفجار هایک ویژن

ویژگی های مهم دوربین های Anti EXP

با توجه به شرایط خاصی که از دوربین های مدار بسته ضد انفجار از آنها استفاده می شود باید ویژگی های این نوع از دوربین های مدار بسته نیز خاص باشد، در این قسمت از مقاله به توضیح و معرفی ویژگی های مهم این نوع از دوربین های مدار بسته می پردازیم:

  • نوع سیم کشی

در این مدل از دوربین مداربسته باید نوع خاصی سیم که اصطلاحا NSZH نامیده می شود مورد استفاده قرار بگیرد تا بتوانند در مقابل آتش مقاوم باشد و حتی برای سیم کشی دوربین مداربسته باید مطابق با الزامات و قوانین خاص خودش اجرا شود.

  • دوام و مقاومت

اولین و مهمترین ویژگی بارز دوربین ضد انفجار جنس محفظه و ظاهری دوربین می باشد. محفظه دوربین مدار بسته ضد انفجار باید از فولاد ضد زنگ باشد و ابعاد آن 304\316L است و همچنین مقاومت محفظه در برابر فشار باید 1.5 برابر حداکثر فشار انفجار داخلی باشد تا در صورت وقوع انفجار در ظاهر دوربین مدار بسته تغییر شکل این داشته باشیم.

  • وضوح و رزولوشن بالا

از دیگر نکات ویژگی های مهم دوربین های مدار بسته ضد انفجار وضوح تصویر، کیفیت و تشخیص رنگ، رزولوشن بالا است. باید دوربین مقاوم در برابر انفجار از تمام قابلیت ها و ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب برخوردار باشد تا با توجه به شرایط محیطی سختی که در آن قرار دارد بتواند نیاز کاربر را برطرف سازد.

  • داشتن قابلیت های هوشمند

از دیگر ویژگی‌های مهم یک دوربین مدار بسته ضد انفجار داشتن قابلیت های هوشمند است.دوربین های ضد آتش سوزی ار باید قابلیت هایی همچون تشخیص عبور از Line Crossing، تشخیص حرکت و یا تشخیص آلارم کاذب را داشته باشند.

در تولید دوربین ضد انفجار از چه محفظه هایی استفاده میکنند؟

همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله اشاره کردیم باید شکل ظاهری و محفظه دوربین مدار بسته ضد انفجار به گونه ای خاص باشد تا در شرایط محیطی پرخطر مقاومت لازم را از خود نشان دهد. در این قسمت از مقاله استانداردهای محفظه های مناسب دوربین های ضد انفجار را معرفی می کنیم.

استاندارد IEC 600079-0 : این نوع از محفظه های دوربین های مدار بسته ضد انفجار توانایی حفاظت از تجهیزات و الزامات عمومی را دارند.

استاندارد IEC 600079-1 : در این نوع از محفظه ها حفاظت توسط محفظه ضد حریق صورت می گیرد.

استاندارد IEC 600079-31 : برای حفاظت از تجهیزات با این نوع محفظه از طریق محفظه ضد گرد و غبار صورت می گیرد.

استاندارد EN 600079-0 : همانند محفظه IEC 600079-0 عمل میکنند.

استاندارد EN 600079-1 : همانند محفظه IEC 600079-1 عمل میکنند.

استاندارد EN 600079-31 : همانند محفظه IEC 600079-31 عمل میکنند.

دوربین مدار بسته مخصوص ضد انفجار

دوربین مدار بسته مخصوص ضد انفجار

دوربین مدار بسته ضد انفجار چگونه مانع انفجار میشود؟

همانطور که میدانید سه عامل اصلی باعث انفجار های کوچک و بزرگ می شود، ترکیب گرما، اکسیژن و مواد اشتغال زا باعث آتش سوزی و گسترش انفجار می شوند.

در محیط های پرخطر و مکان هایی مانند معادن و پالایشگاه ها نصب دوربین مدار بسته مقاوم در برابر انفجار و آتش سوزی از اهمیت بالایی برخوردار است، حال این سوال پیش می آید که آیا دوربین خود می‌توانند مانع انفجار شوند یا خیر؟

اینکه دوربین مدار بسته در برابر انفجار مقاوم باشد سبب میشود که پیگیری های بعد از وقوع انفجار و بازبینی صحنه ها از سهولت بیشتری برخوردار شود اما اگر یک دوربین مدار بسته ضد انفجار یا ضد آتش دارای قابلیت حسگر نشت گاز و یا حسگر حرارتی باشد میتواند سطح ایمنی محیط را به شدت افزایش دهد.

طریقه عملکرد یک دوربین ضد انفجار که دارای حسگر حرارتی است به این گونه می باشد که اصلی ترین عامل مثلث انفجار را شناسایی کرده و قبل از وقوع فاجعه آلارم هشدار می دهد.

برای نصب این مدل از دوربین مدار بسته نیازمند یک نصاب دوربین مدار بسته متخصص و با تجربه کافی در نصب این مدل از دوربینهای مداربسته می باشید.

بهترین دوربین مدار بسته ضد انفجار برای کدام برند است؟

در اکثر فروشگاه دوربین مدار بسته و تجهیزات سیستم های امنیتی و نظارتی، انواع دوربینهایی که قابلیت Anti Explosion و یا ضد آتش را داشته باشند وجود دارد که هرکدام متعلق به یک برند از تولیدات دوربین مداربسته می باشد(البته مشاوره با یک نصاب دوربین مداربسته حرفه ای میتواند به شما کمک شایانی کند).

اما به دلیل حساسیت بالای این نوع از دوربین های مدار بسته بهتر است که از یک برند معتبر و شناخته شده استفاده شود. دوربین مدار بسته ضد انفجار از برند هایک ویژن یکی از بهترین دوربینهای ضد انفجار است.

فروشگاه دوربین مدار بسته چشمان بیدار آریا مفتخر است که انواع دوربین های مدار بسته ضد انفجار با برندهای مختلف و گارانتی تضمین شده تقدیم شما کند و همراه آن بهترین نصاب دوربین مدار بسته برای نصب و راه اندازی این مدل از دوربین مداربسته را نیز پیشنهاد بدهد.

برای تولید یک دوربین مدار بسته ضد انفجار به چه نکاتی باید توجه کرد؟

با توجه به توضیحات کلی که در طول این مقاله عنوان شد شما به طور کلی با دوربین ضد انفجار آشنا شدید و با معرفی یک فروشگاه دوربین مدار بسته سهولت هر چه بیشتر برای تهیه یک دوربین فراهم ساخته شد اما در این قسمت به توجهات لازم برای ساخت یک دوربین مدار بسته ضد انفجار نیز اشاره می کنیم :

انتخاب قطعات و اجزا، قالب سازی ، جوش دادن و ارزیابی اولیه کیفیت محصول، بررسی کامل محصول برای عدم وجود شکاف و یا درز، بررسی ابعاد و اندازه دوربین مدار بسته، تست دوربین و اطمینان از عدم خروج گاز و گرما و در نهایت تمیز کردن هرگونه آلودگی و گرد و غبار از روی دوربین مدار بسته توسط التراسونیک.

در این مقاله در مورد دوربینهای ضد انفجار و مقاوم در برابر آتش سوزی صحبت کردیم و آمادگی شرکت خودمان را برای نصب آنها توسط بهترین نصاب دوربین مدار بسته به شما اعلام میداریم.

محل نصب مانیتور در پروژه های دوربین مداربسته

محل نصب مانیتور در پروژه های دوربین مداربسته

دسته بندی :

تاریخ انتشار :

فهرست محتوا

دیدگاه

Comments are closed.